Řešení PRASKLÉHO ZKŘÍŽENÉHO VAZU v praxi

aneb Frodo a Sam zase budou skákat přes kaluže :-)

          V tomto článku bych Vám rád na našich dvou pacientech přiblížil průběh jednoho z ortopedických chirurgických zákroků, které na našem pracovišti provádíme. Jedná se o zákrok tzv. EXTRAKAPSULÁRNÍ FIXACI kolenního kloubu, který je jedním z chirurgických řešení po traumatu předního zkříženého vazu. Samozřejmě teorii člověk najde všude, ale jak to ve skutečnosti probíhá a co Vás před a po zákroku čeká, takových článků moc není.

             Našimi psími pacienty jsou havanský psík Sam a bígl Frodo. Frodo přišel na naše pracoviště se zhruba 3 dny starým kulháním, ale chudák Sam se k nám dostal až po 4 měsících, kdy majitelé řešili pejska na jiném pracovišti, kde bohužel nebyla snaha pacienta po neúspěšných pokusech o řešení referovat k veterinárnímu ortopedovi. Oba pacienti vykazovali známky typické pro prasklý přední zkřížený vaz a to akutní nástup kulhání bez předchozích problémů, otok a bolestivost v koleni a tzv. předozadní instabilita kolene (kolenní kloub volný v předozadním pohybu).

Bez názvu.jpg
lateral-fabellar-235x300.jpg

          Na našem pracovišti byl další krok jasný a to RTG diagnostika, během které jsme potvrdily zmíněnou diagnózu a vyloučili další ortopedické problémy na zadních nožkách.

         Řešení prasklého předního zkříženého vazu je pouze chirurgické. Chirurgických metod je celá řada a každá má své výhody a nevýhody. Na našem pracovišti používáme metodu tzv. extrakapsulární fixace neboli stabilizace kolene extrakapsulární náhradou. Princip je ten, že se prasklý vaz nahradí umělým vláknem, ale není veden na místě původního vazu tzn. v kloubu, ale mimo kloub. Hlavními výhodami jsou použití menšího množství cizorodého materiálu, menší invazivita a relativně nízká cena. Nevýhodou je hlavně váhový limit pacienta do cca 25 kg. Samozřejmě tuto techniku lze dělat i u větších pacientů, ale pak již stoupá potenciální riziko selhání použité náhrady.

          Naši pacienti tedy absolvovali předoperační vyšetření tzn. odběr krve a krevní vyšetření a v domluvený termín se zákroky provedly. Během operace dochází ke kontrole celého kolenního kloubu, aby se zjistil rozsah škod napáchaných nestabilitou kolene a následná stabilizace náhradou. V případě našich pacientů byl výraznější nález u Bilba, kde následkem dlouhotrvajícího problému již došlo k degenerativním změnám na chrupavce kolenního kloubu. Tyto zákroky je samozřejmě nezbytné provádět za přísných sterilních podmínek a v inhalační anestezii, proto je opravdu důležité vybrat pracoviště, které tímto disponuje. Po zákroku se pejsci pěkně prospali na hospitalizaci a prakticky 3 hodiny od příjmu odcházeli domů ke svým majitelům. Po pár dnech nás čekala kontrola rány a po 10-14dnech vytažení stehů. Rána se krásně hojila, protože majitelé byli důslední a hlídali, aby si ránu nelízali. Po zákroku jako takovém je samozřejmě důležitý klidový režim tzn. venčení na krátkém vodítku po dobu cca 5 týdnů a poté uvolnění pohybu dle stavu kolene.

IMG-20210118-WA0002.jpg
IMG_20210122_104207.jpg
IMG_20210122_090140.jpg

Frodo a Bilbo 12 dní od zákroku

         Aktuálně jsme s našimi pacienty ve fázi rehabilitace, kdy oba klienti souhlasili s docházením do rehabilitačního centra, aby maximalizovali úspěch celého zákroku.

           Po měsíci se zase s našimi pacienty uvidíme, abychom zkontrolovali jak si koleno stojí a celkově jak nám pejsci fungují. Pokud vše půjde jak má, tak postupně budeme přidávat pohyb až půjdou do plné zátěže.

          Klíčem pro úspěšné řešení prasklého zkříženého vazu je včasná diagnostika, vhodně zvolená chirurgická technika řešení a důsledná péče po zákroku. Pokud se všechna tato kritéria splní, je vysoce pravděpodobné, že pacient si bude nadále užívat pohybu bez větších obtíží a nám pánečkům tím bude dělat jen radost.

Naši pacienti 12 dní od provedení chirurgického zákroku kolenního kloubu